17 maja 2016 Udostępnij

Jakie ogrzewanie domu najbardziej się opłaca? Część1

Każdy z nas wie, jak ogromną rolę w każdym z budynków mieszkalnych pełni ogrzewanie. Jest ono nie tylko po to, aby było nam ciepło, al. także żeby można było wziąć gorąca kąpiel i prysznic. Budując dom, sami wybieramy sposób, w jaki będzie on ogrzewany. To, na co się zdecydujemy, będzie miało ogromne znaczenie w przyszłości, kiedy będziemy korzystać z systemu ogrzewania. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, musimy najpierw wszystko przeliczyć i przeanalizować. Chodzi tu oczywiście o to, aby system był nie tylko jak najbardziej oszczędny, ale także komfortowy w użytku.

Bardzo często, kocioł, jaki wybieramy, jest brany pod uwagę tylko ze względu na swoją cenę. Musimy pamiętać, że to, jaka wielkość jest naszego domu, ma ogromny wpływ na wydatki, więc nie uda nam się aż tak zaoszczędzić jak w przypadku małego domku jednorodzinnego, jeśli nasz jest ogromny. Wybierając zły rodzaj ogrzewania, zaszkodzimy nie tylko naszemu portfelowi, ponieważ kupno pieca może i będzie tanie, ale jak przyjdzie nam ogrzać cały budynek, to okaże się, że wyjdą nam ogromne ceny za to, a my się będziemy dziwić, dlaczego.  Trzeba mieć na uwadze nie tylko cenę, ale także wielkość i preferencje naszego domu. To, jaki piec wybierzemy powinien decydować budynek, a nie nasz budżet. Oczywiście, nie musimy tez przepłacać, ale wiedzmy, że na piecu nie zaoszczędzimy.

Czym ogrzewamy dom?

Przed kupnem pieca, zastanawiałeś się, jaki typu źródła ogrzewania wolisz? Gaz ziemny, płynny, bio paliwa, czy może tak nielubiany przez osoby ekologiczne – węgiel? Decyzja nie jest zbyt prosta, dlatego trzeba się porządnie zastanowić zanim wyruszymy do sklepu. Rozważając, jakie paliwo będzie najlepsze, bierzmy pod uwagę nie tylko cenę, ale także dostępność surowca, żeby nie okazało się, że nie będziemy mieli gdzie kupić opału.

Gaz ziemny i płynny

W przypadku, kiedy nie mamy możliwość podłączenia sieci elektrociepłowniczej, to powinniśmy wziąć pod uwagę ogrzewanie gazem. Mimo iż, jego cena nie jest zadowalając, to posiada on pewne cechy, dzięki którym zyskał dość sporą popularność. Dzięki temu, że kotły maja przyzwoita cenę i znane są już doskonale wykonawcom, to ich montaż nie stanowi problemu. Konserwacja także jest dość łatwa i szybka dla kogoś, kto ma z tym styczność. Co najlepsze, jest to bardzo komfortowa instalacja, ponieważ nie wymaga kompletnie naszej uwagi. Jeśli podłączymy, co trzeba to wszystko działa same, a my możemy zapomnieć, że ogóle mamy ogrzewanie.