17 maja 2016 Udostępnij

Jak komfortowo ogrzewać dom? (Część3)

Kady chce, aby dom, w którym mieszka, był nie tylko komfortowy, ale także energooszczędny nie tylko pod względem prądu czy wody, ale także ogrzewania. To właśnie ono powoduje, ze wydajemy bardzo dużo pieniędzy w zimie na opał czy prąd, które ogrzeją nasz budynek. Bardzo trudne jest utrzymanie temperatury tam, gdzie nie są ocieplone ściany, w takich warunkach, dom bardzo szybko traci ciepło, a my musimy z powrotem je uzupełniać. Jeśli chcemy obniżyć koszty za ogrzewanie, to przede wszystkim, musimy ocieplić ściany. Bez tego ani rusz, ponieważ czegokolwiek byśmy nie robili, to i tak będzie nam szło dużo pieniędzy na ogrzewanie.

Jeśli jeszcze nie wybudowaliśmy domu, ale dopiero zaczynamy to o ociepleniu musimy myśleć zaraz po tym jak będziemy wiedzieć, jaki piec chcemy mieć u siebie. Jednak biorąc pod uwagę to, jak duży wybór kotłów na rynku mamy, nie będzie to ani trochę łatwe. Dlatego, zanim wybierzemy się na tego typu zakupy, należy pamiętać o tym, że trzeba posiadać wiedzę, która pozwoli nam wybrać ten najlepszy sprzęt. Nie możemy zwracać uwagi tylko na cenę, ponieważ w taki sposób nie kupimy niczego, co jest nam niezbędne. Z pewnością zdążyłeś zauważyć, że za komfort trzeba płacić, więc jeśli chcemy mieć lepsza instalację, to będzie ona miała większe koszty. Jednak bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujesz, czy będzie to podstawowe wyposażenie czy też najbardziej nowoczesne, to i tak koszty są dość duże. Pocieszyć może Cię to, że jest to inwestycja na lata, dlatego, musi być bardzo dokładnie przemyślana. Jeśli okaże się, że zdecydowaliśmy się na zły rodzaj ogrzewania, to może być tak, że koszty wzrosną dwukrotnie. Wybierając piec musimy brać pod uwagę zarówno gabaryty budynku, jak i to, z czego jest on wykonany. Ma to ogromne znacznie, ponieważ do każdego rodzaju budynku jest przypisany odpowiedni kocioł, który będzie najlepiej się komponował nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także komfortowym.

Kolektory słoneczne

Dobrym wyborem, może być także zdecydowanie się na kolektory słoneczne. Ich cena mała nie jest, ale jest to jednorazowy wydatek na 20 lat, a oszczędność jest ogromna, gdyż wykorzystywana jest energia słońca, którą mamy za darmo. Takie uzupełnienie instalacji, może nam oszczędzić koszty energii nawet o 60%. Spotkać możemy zarówno kolektory płaskie, których zadaniem jest przygotowanie wody użytkowej, ogrzewania centralnego, a także wody w basenie. Istnieje także kompletny system solarny, który zaopatrzyć może w wodę rodzinę 4 osobową. Nowoczesnym rozwiązaniem są także próżniowe kolektory słoneczne, które są wykonane z najwyższej jakości szkła kwasoodpornego, a także bardzo wytrzymałego na uszkodzenia.