17 maja 2016 Udostępnij

Pompa ciepła – dobór odpowiedniej mocy

Każdy dom w dzisiejszych czasach, wyposażony jest w instalacje grzewczą. Nie ma w tym przypadku wyjątków. Nawet nasze babcie, mogły się cieszyć ciepłymi domami oraz woda, która w zimie nie była zmarznięta i dawała nam możliwość wykąpania się. My dzisiaj, nie wyobraźmy sobie tamtych standardów, gdyż urodziliśmy się w dość wygodnych czasach. Nie musimy pracować na roli, uprawić warzyw i karmić stada krów, kur i świnek. Wszytko to, funkcjonuje już tylko na prawdziwych farmach, gdzie zwierzęta są hodowane po to, aby dawały mleko, masło, ser czy mięso. Używane w tym celu, nie a już jednak ręce, ale wszystko to za nas robią maszyny. Dzięki temu, praca jest znacznie łatwiejsza i produkty możemy sprzedać taniej, gdyż nie potrzebujemy tyle czasu na ich wyrobienie.

Ta sama kwestia dotyczy ogrzewania. Nikt w dawnych czasach, nie wyobrażał sobie pieca, który sam będzie nam utrzymywał temperaturę, a co najlepsze, zgrywał ją z tą, która panuje na zewnątrz i określał, jaka jest najlepsza dla naszego budynku. Dzisiaj, jest to dla nas całkowicie normalne, a ciągłe dążenie do ekologii, sprawia, że wymyślane jest coraz więcej ciekawych urządzeń.

Piec, jest bardzo ważnym urządzeniem, dlatego musimy go kupować z rozwagą, aby nie okazało się, że poniesiemy podwójne koszty przez nasze błędy. Zanim wybierzemy się do sklepu, to musimy poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać odpowiedni sposób, w jaki będzie ogrzewany nasz dom. Trzeba wiedzieć, ze wyznacznikiem nie może być cena, czyli nie wybieramy kotła tego czy tamtego, z powodu, że jest on najtańszy. Zdarza się często tak, że im tańszy kocioł, tym większe koszty ogrzewania. Trzeba pamiętać także o tym, że musimy coś wsadzić do pieca, czyli potrzeby nam jest opał, którego zużycie także trzeba wliczać w koszt pieca.

Pompa ciepła i konsekwencje zbyt małej mocy

Pompa ciepła, nie należy do bardzo popularnych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z tego, ze jest to technologia nowa, więc niewielu fachowców potrafi ja odpowiednio zamontować. Dlatego, możemy mieć problem ze znalezieniem takiego człowieka. Kolejna kwestią jest jej cena, a przy tym obawa, ze nas zawiedzie i całe pieniądze pójdą w przysłowiowe błoto. Ale okazuje się, że działa ona bezawaryjnie nawet przez 20 lat. Jednak zależy to od tego, czy zostanie ona prawidło zamontowana oraz jak jest użytkowana. Pamiętajmy, więc, że moc naszej pompy nie może być za małą, ponieważ urządzenie musi to pracować bardzo długi czas. Trzeba dobierać tak moc, aby jak najbardziej wydłużyć żywotność naszego sprzętu. Jednak zbyt duża moc, także może się okazać niekorzystna.  Może się okazać, że mamy problem brakiem mocy, a co za tym idzie, im większa moc ora jej zużycie, tym większe koszty. Pamiętaj, że różnica wynosząca zaledwie 2 kW to zwiększone wydatki o kilka tysięcy.