27 marca 2024 Udostępnij

Klimatyzacja do mieszkania w bloku  - gdzie ją umieścić?

​Najczęściej klimatyzatory sufitowe składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zwykle znajduje się na balkonie, ale jednostka wewnętrzna może stanowić problem. Jak wybrać lokalizację dla domowego klimatyzatora, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i atrakcyjna?

Zasady montażu klimatyzatora

Zacznijmy od najważniejszego. Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze miejsca montażu klimatyzatora. Miasta potrafią mieć bardzo gorące lata. Nikogo nie dziwi widok jednostek zewnętrznych dumnie zdobiących balkony i tarasy mieszkańców. Problem pojawia się przy podjęciu decyzji o miejscu montażu klimatyzacji. Umiejscowienie klimatyzacji nie może być przypadkowe. Nie chodzi tylko o wygląd pomieszczenia. Od jej umiejscowienia zależy również nasze zdrowie.

Klimatyzacja do mieszkania to zazwyczaj jedna jednostka wewnętrzna. Miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu jest więc najlepszym wyborem. Sypialnia jest miejscem, które warto wybrać, mimo że wiele osób jest przyzwyczajonych do myślenia o części dziennej. Jest to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu, a ciepło może być poważnym problemem w nocy. Naszym klientom oferujemy kompleksowe doradztwo, gdy świadczymy montaż klimatyzacji. Najczęściej proponujemy naszym klientom ich sypialnię. Idealnie jest, jeśli klimatyzator można zamontować w całym mieszkaniu, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na metraż lub koszty. Ważne jest również położenie każdego pokoju w stosunku do innych pomieszczeń. Sensowne jest zainstalowanie klimatyzatora w pomieszczeniach, które są najgorętsze od strony południowej lub zachodniej.

Klimatyzacja do salonu

Większość osób decyduje się na montaż klimatyzacji w salonie. Można znaleźć miejsce pod parapetem, gdzie normalnie znajdowałby się kaloryfer. Idealną lokalizacją dla klimatyzatora będzie również sufit. Należy upewnić się, że urządzenie znajduje się co najmniej 20 cm od sufitu i 30 cm od wszelkich przeszkód. Hałas i chłodne powietrze będą odbijać się od przeszkód, zamiast rozprzestrzeniać się równomiernie. Urządzenie nie powinno być montowane powyżej, tj. bezpośrednio nad stołem lub sofą. Jeśli klimatyzator nie ma możliwości regulacji przepływu ciepła, aby nie dmuchał bezpośrednio na głowę, ale raczej nad nią. Najlepsze miejsca znajdują się między oknami lub nad dolnymi szafkami. Czy montaż klimatyzatora nad telewizorem w salonie jest dobrym pomysłem? Nie jest to niezgodne z prawem, ale należy wziąć pod uwagę czynniki wizualne. Oglądanie telewizji patrząc na klimatyzator może nie być przyjemne.

Pokoje dzienne z aneksami kuchennymi stają się coraz bardziej popularne. Klimatyzator należy instalować z dala od urządzeń grzewczych lub chłodzących. Urządzenie nie będzie działać prawidłowo, co wpłynie na temperaturę otoczenia. Dotyczy to nie tylko klimatyzatora, ale także czujników temperatury na urządzeniach kuchennych.

Klimatyzacja w pokoju i sypialni

Klimatyzator w sypialni powinien mieć jak najniższy poziom hałasu. Poziom hałasu w nocy nie powinien przekraczać 30 dB. Jedynym sposobem na zapewnienie komfortowego i wolnego od innych hałasów snu jest ograniczenie poziomu hałasu w nocy. Większość ciepła jest przenoszona przez okno, więc umieszczenie klimatyzatora w pobliżu okna ma sens. Jeśli nie masz grzejników, może to być przestrzeń pod parapetem. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję ogrzewania. Świetnym pomysłem jest także ogrzewanie podłogowe. Ta opcja jest obecnie dostępna dla deweloperów mieszkań.

Klimatyzator nawiewa chłodne, orzeźwiające powietrze. Chociaż może to być bardzo przyjemne, należy pamiętać, że spanie pod klimatyzatorem może ułatwić przeziębienie. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać klimatyzatora nad łóżkiem. Odległość między głową a klimatyzatorem musi wynosić co najmniej 2,5 metra. Jeśli nie można zamontować klimatyzatora na parapecie, warto zamontować go w odległości 30 cm od sufitu.