17 maja 2016 Udostępnij

W jaki sposób sterować ogrzewaniem? – Usprawniamy instalację grzewczą (część2)

Wiadomo, że każdy dom, bez względu na jego wielkość, potrzebuje odpowiedniej instalacji grzewczej. Wybieramy ją wtedy, kiedy nasz dom jest na wczesnym etapie budowy. Dlaczego w tym momencie? Ano, dlatego, że do instalacji, trzeba dobrać także komin, który będzie odpowiedzialny za odprowadzanie środków powstałych w wyniku spalania każdego z rodzajów paliw.

Wybór pieca musi być decyzja bardzo przemyślaną. Jeśli jesteśmy oszczędni i nie chcemy przepłacać, to możemy źle wyjść na tej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ można przypuszczać, że wybierzemy kocioł, który będzie najtańszy. Nam będzie się to wydawało interesem życia. A tymczasem okaże się, że koszty utrzymania tego wyboru będą tak ogromne, że tak trzeba będzie wymienić piec. Jak widać, wcale na tym nie oszczędzimy, ale skończy się na tym, ze zapłacimy jeszcze więcej. Oszczędność musi być przemyślana i dostosowana do warunków. Jeśli ktoś z rodziny ma dany piec, to wcale nie oznacza, że u nas także ten sam model się sprawdzi.

Idąc do sklepu, nie zwracamy uwagi w pierwszej kolejności na ceny. Ta sprawa także jest ważna, aby nie przepłacić, ale musimy wiedzieć, czego potrzebuje nasz dom, a nie my czy nasz portfel. Podczas zaczynania budowy domu, miałeś z pewnością świadomość, że będą to potężne koszty. Dlatego, powinieneś się przygotować na wydatek, jakim jest właśnie piec. Kiedy jesteśmy w sklepie to już powinniśmy wiedzieć, po co przyszliśmy. A więc w domu, trzeba sobie na spokojnie siąść i wszystko przemyśleć i podliczyć. W koszt, trzeba także obowiązkowo wliczyć opał, który niekiedy jest dość drogi. Jego koszt szczególnie naderwie nasz budżet w zimie, kiedy to potrzebne a jego ogromne ilości.

Dobieranie sterowników

Tak jak wspominaliśmy w poprzedniej części, sterowniki są doskonałym sposobem na zwiększenie komfortu oraz oszczędności. Omówiliśmy te, które nie reagują na temperaturę, ani z zewnątrz, ani ze środka pomieszczeń, a także ten, który kontroluje i dopasowuje ciepło do tego, jakie jest obecne w środku budynku.

Jeśli chodzi o regulacje temperatury w zależności od tego, jaka panuje na zewnątrz, to mamy do dyspozycji sterownik ESBE z serii CRC. Na czym polega jego praca? Sprawdza on za pomocą czujnika, który jest u mieszczony za zewnętrznej ścianie domu, jaka panuje na zewnątrz temperatura, na podstawie wartości, jakie odczyta, ustawiana jest temperatura odpowiednia dla wnętrza. Taki sterownik możemy zamontować praktycznie pry każdym ogrzewaniu, ale najlepiej będzie się komponował z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Możemy też, wykorzystać w naszym domu regulacje inteligentną, czyli sterownik ESBE z serii CRD. Jest to można powiedzieć zebranie wszystkich sterowników w jeden, ponieważ do ustawiania temperatury wewnątrz budynku, wykorzystuje on tą, która jest na zewnątrz, w środku a także bierze pod uwagę parametry instalacji oraz warunki, które powinny być najbardziej optymalne.