17 maja 2016 Udostępnij

W jaki sposób sterować ogrzewaniem? – Usprawniamy instalację grzewczą (część1)

Każdy chce, aby jego dom był jak najbardziej oszczędny. Jednak nie wszyscy wiedzą jak to zrobić. Jest jednak pewien problem, który akurat nie jest związany z brakiem wiedzy, ale pieniędzy. Na wszystko, co ma być w przyszłości oszczędne, najpierw musimy wydać kasę. Nie s to jednak małe kwoty, ale takie, które uniemożliwiają wielu ludziom zakładanie wszelkich systemów, które nie tylko oszczędzają energię, ale także są ekologiczne, a jak widomo ekologia jest wyjątkowo droga w dzisiejszych czasach.

Jednak, nawet nie posiadając najnowszych technologii, możemy dać radę oszczędzać, ale wymaga to naszego wkładu. Zacząć powinniśmy od kupna pieca. Jeśli nasz dom jest dopiero na etapie murów, to już teraz powinniśmy zastanawiać się nad instalacją, no, bo przecież ze względu to, jaką wybierzemy, będziemy musieli dobrać także komin. Kupując kocioł, trzeba mieć na uwadze, nie tylko koszty kupna. Jeśli będziemy wybierać instalację na podstawie tego, jaką cenę ma piec, to może się okazać, ze wcale dobrze na tym nie wyjdziemy. Będzie o raczej wręcz odwrotne, ponieważ zapominamy o bardzo ważnej kwestii. Chodzi tu oczywiście o opał, który także musi być wliczony w koszt użytkowania instalacji. To, że kocioł jest taki, to wcale nie oznacza, że korzystanie z niego także. Musimy też myśleć o zimie, ponieważ jest to pora roku, kiedy szczególnie jest nam potrzebne ciepło w pomieszczeniach oraz gorąca woda. Aby prawidłowo wybrać piec, trzeba pewnego dnia siąść i wszystko podliczyć. Wtedy właśnie zobaczymy, czy nam się opłaca takie ogrzewanie czy inne. Wliczamy w to nie tylko cenę, ale także wielkość budynku, stopień ocieplenia oraz materiały, z jakich został wykonany. Doliczamy oczywiście węgiel, gaz czy co tam będziemy używać, biorąc pod uwagę aktualne ceny oraz możliwość ich zmiany.

Regulacja temperatury

Bardzo wygodne oraz oszczędne, jest wyposażenie nabytej instalacji w sterownik. Dzięki temu użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe oraz oszczędne, ponieważ bez naszego nadzoru nie wzrasta niepotrzebnie temperatura. Jeśli chodzi o regulacje stałotemperaturową, to weźmy pod uwagę sterownik ESBE z serii CRA100. Jest on nie tylko jednym z najprostszych, ale także najczęściej jest używany. Tatka regulacja polega na utrzymywaniu stałej temperatury czynnika obiegu grzewczego. Nie bierze on jednak pod uwagę warunków, jakie panują na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu. Chodzi o to, że to my programujemy sterownik oraz określamy, jaka ma on utrzymywać temperaturę.

W przypadku, kiedy wolimy sterownik ESBE z serii CRB, to mamy do czynienia z regulacją temperatury według tej, która panuje w pomieszczeniach. Wartości są odczytywane z czujnika, który umieszczony jest w module sterującym. Umieszczamy w pomieszczeniu, które służy za reprezentatywne. Jeśli temperatura w takim pokoju ulegnie zmianie, to automatycznie, to także cała instalacja zaczyna ją zmieniać, aby przywrócić prawidłowe ciepło.