17 maja 2016 Udostępnij

Dobieramy odpowiedni komin, który nie będzie sprawiał problemów podczas użytkowania

Budując dom, już na wczesnym etapie, musimy wiedzieć, jaki rodzaj ogrzewania ma funkcjonować w naszym domu. Jeżeli mamy już założone okna, a jest zima i trwają prace w środku, to musimy ogrzać budynek, aby było lepiej pracować. Taki dom, który stoi w zimie i nie jest ogrzewany, jest bardzo wyziębiony, nagrzanie jego murów schodzi dość długo, a jeśli nie jest ocieplony, to bardzo szybko nam to ciepło ucieka.

Jeśli jesteśmy ekologiczni lub oszczędni, to kupno pieca będzie przebiegać według naszych preferencji. Nie możemy jednak zapominać, że nie tylko to może być wyznacznikiem. To my, musimy się dopasować do budynku, jaki postawiliśmy. To, jaki piec wybierzemy, powinno być wybierane według wielkości oraz innych czynników domu, które mają ogromne znaczenie dla ogrzewania. Bardzo często, większość ludzi bierze pod uwagę tylko cenę. Nie jest to dobre wyjście, ponieważ może się okazać, że dla dużego domu, wybierzemy za mały kocioł i nie będzie ani komfortowe ogrzewanie, ani opłacalne, ponieważ trzeba będzie znacznie bardziej i częściej palić. Skończy się zapewne na tym, że uznamy taka instalacje za bardzo kosztowną i trzeba będzie ją ponownie wymienić. To jednak także wiąże się kosztami. Na końcu okaże się, że w tym przypadku oszczędzanie nam nie wyszło. Aby odpowiednio dobrać piec, musimy siąść i wszystko przeanalizować. Wybór musi być przemyślany, a wszelkie przeliczenia dokładnie sprawdzone. Bierzemy pod uwagę zarówno wielkość domu i tworzywo, z jakiego został on wykonany, ale także cenę opału oraz ile go potrzeba do ogrzania tego typu budynku. Nie zapominajmy także, że ceny paliw opałowych, mogą ulec zmianie.

Znaczenie komina

Komin jest konstrukcją, która musi przejść przez kilka stropów. Jest on murowany, otynkowany, a także zakończony na dachu. Wybierając komin oraz go montując trzeba wziąć pod uwagę fakt, ze ma on nam służyć przez bardzo długie lata. Dlatego, naszym zadanie jest wybór sytemu kominowego oraz prawidłowy jego montaż. Ale jak wybrać taki komin? Musi on przede wszystkim, być dopasowany do rodzaju paliwa, jakie będzie spalane w kotle. Jeśli chodzi o kominy na paliwa stałe, to w przypadku, kiedy będzie on źle użytkowany może dojść do zapalenia się sadzy. Dlatego należy szukać takiego systemu kominowego, który posiada certyfikat CE. Bardzo istotne jest także ocieplenie komina. Jeżeli montujemy komin bez wełny skalnej, a jest ona niezbędna, to pozbawiamy komina właściwości izolacyjnych. Jest to dla nas bariera, która zabezpiecza przed ogniem. Wełna jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia prace komina, szybciej możemy rozpalić, a także przedłuża żywot instalacji.