17 maja 2016 Udostępnij

Jak komfortowo ogrzewać dom? (Część1)

Każdy z na ma możliwość jak ważne w każdym jednym domu jest to, aby jego domownikom było zawsze ciepło i przyjemnie. Jeśli widzimy u kogoś ogrzewanie, to nawet nie mamy pojęcia, na jakiej zasadzie zostało ono wybrane, oraz co spowodowało, że padło akurat na to. Nie wiemy także, czym różni się jedno od drugiego, ani jak wygląda kwestia montażu, a także cen.

Przychodzi jednak taki moment, kiedy i my stawiamy własny dom. I wtedy zaczynają się komplikacje. Musimy bardzo dużo czytać i nabywać wiedze, która dotyczy nie tylko samej budowy domu, ale także jego wykończenia. Jeśli dobrze przykładałeś się do nauki, to z pewnością wiesz, że o instalacji musisz myśleć już wtedy, kiedy dopiero stawiane są ściany. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiedząc, jaki rodzaj ogrzewania będzie w naszym domu, będziemy mogli dobrać odpowiedni komin, który nam zapewni bezpieczeństwo oraz łatwość użytkowania. Wybierając się do sklepu w celu kupna pieca. Musimy przed wyjściem wiedzieć kilka kwestii. Przede wszystkim, nie możemy w pierwszej kolejności sugerować się ceną sprzętu. Oczywiście nie chodzi o to, żeby przepłacać, al. okazać się może ze ten droższy jest nie tylko wykonany z materiałów lepszej jakości, ale także jego użytkowanie wychodzi tajniej. Z pewnością zauważyłeś, że aby zaoszczędzić pieniądze w przyszłości, to najpierw trzeba teraz wydać. Nie wszystkim podoba się taka kolej rzeczy, ale niestety taka jest prawda i tego nie damy rady pominąć czy przeskoczyć.

Wybierając piec, który jest przeznaczony dla naszego budynku, musimy wziąć pod uwagę, najważniejszą kwestie, czyli opał, ponieważ zawsze trzeba z niego korzystać. Bez względu czy będzie to energia elektryczna, gaz, węgiel czy drewno, to i tak koszty zawsze są. Dla jednych są one wyższe, a dla drugich niższe. Aby nie ugrzęznąć w kosztach, to podliczyć musimy, ile przy danym paliwie, pójdzie nam go na opał.

Kotły kondensacyjne

Wysoki standard, to marzenia każdego domownika. Taki właśnie zapewnia nam kocioł kondensacyjny. Znajdziemy na rynku, także wersje wiszące, które są znacznie wygodniejsze i zajmują mniej miejsca. Spotkać je możemy w jednofunkcyjnej wersji lub w kilku przedziałach mocy, a także dwufunkcyjne posiadające moc 29 kW. Poprzez zastosowanie rozwiązań modułowych, producenci mogli zmniejszyć jego wielkość aż o 30%. Jest to bardzo pomocne, szczególnie dla tych domów, które nie dysponują dużą ilością miejsca.

Bardzo intersujące są także kotły, które posiadają w jednej obudowie zarówno kocioł kondensacyjny jak i zasobnik c.w.u. W przypadku tych urządzeń, wykorzystywana jest technika kondensacji pod względem ogrzania wody jak i wody użytkowej.