16 stycznia 2024 Udostępnij

Dom energooszczędny - dlaczego warto się tym zainteresować?

​Definicja domu energooszczędnego Ilość energii potrzebnej do zapewnienia komfortu cieplnego może być określona przez budynek. Dom energooszczędny musi spełniać te warunki zgodnie z WT 2021, najnowszą wersją warunków technicznych.

Roczne zużycie energii pierwotnej (kWh/m2) nie może przekraczać 70 kWh/m2. Obejmuje to energię potrzebną do ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia. Współczynnik przenikania ciepła U to ilość ciepła przenikająca przez przegrodę o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur wynoszącej 1K (Kelvin). W energooszczędnym domu wartość ta powinna wynosić 0,2 W/m2K dla ścian, 1,4 W/m2K dla drzwi zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Oba te parametry są prawie dwukrotnie wyższe w tradycyjnym budownictwie. Domy pasywne muszą mieć maksymalne zapotrzebowanie na energię na poziomie 15 kWh/m2. Odrębną kategorię stanowią domy zeroenergetyczne, czyli samowystarczalne energetycznie. Tego typu budynki nie wymagają energii z konwencjonalnych źródeł. Interesującą podkategorią są domy zeroenergetyczne netto. Ich bilans energetyczny (stosunek energii przekazywanej do sieci do energii zużywanej) wynosi zero. Domy plus-energetyczne to takie, w których produkcja własna przewyższa zużycie energii.

Dom energooszczędny - co to znaczy i jak go zbudować?

Aby zbudować energooszczędny dom, należy zmienić sposób myślenia o tym, jak dom lub budynek będzie wyglądał i działał. Idea oszczędzania energii jest siłą napędową wszystkich decyzji podejmowanych w odniesieniu do materiałów, wyposażenia i projektu budynku. Czy prowadzenie energooszczędnego domu wymaga zmiany stylu życia? Aby w pełni wykorzystać potencjał domu energooszczędnego, zarówno materiałów, jak i zainstalowanych urządzeń, ważna jest zmiana sposobu funkcjonowania mieszkańców. 

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają urządzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza duże urządzenia. Dobrym przykładem jest wielkość wsadu w zmywarce lub pralce. Energia marnowana przez urządzenia pracujące z połową zalecanego obciążenia jest znaczna. Jakość działania urządzenia jest obniżona, a ryzyko awarii wzrasta, gdy obciążenie jest zbyt wysokie. Więcej o innych zaleceniach można przeczytać w artykule Jak dbać o sprzęt AGD. Sześć praktycznych wskazówek.

Jakie są korzyści z energooszczędnego domu?

Budowa domu energooszczędnego kosztuje znacznie więcej niż budowa zwykłego domu. Najdroższe są domy pasywne i zeroenergetyczne. Wysoki koszt wejścia przynosi korzyści już w pierwszym roku.

Niskie koszty eksploatacji, kilkukrotne obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie. Komfort użytkowania: Automatyzacja procesów ogrzewania i chłodzenia, a także oświetlenia sprawia, że eksploatacja domu energooszczędnego jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjnego budynku. Wartości proekologiczne: Oszczędność energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przekładają się na zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych, a także ograniczenie niszczenia środowiska naturalnego. Wzrost wartości nieruchomości, nieruchomości, które są energooszczędne, mają znacznie wyższą wartość, niż te o tradycyjnej konstrukcji, które wymagają wysokich kosztów utrzymania.