17 maja 2016 Udostępnij

Jak komfortowo ogrzewać dom? (Część2)

Bez względu na to, w której części polski mieszkamy, ogrzewanie jest tak samo ważne. Mamy obwiązek o tym myśleć już podczas stawiania ścian naszego domu, a także planów, które nas prowadza przez budowę. Nie spotkasz w dzisiejszych czasach domu, który jest zamieszkiwany przez mieszkańców i który nie posiada ogrzewania. Nie ważne czy jest to piec kaflowy czy nawet grzejnik elektryczny, ogrzewanie jest. Nie potrafimy funkcjonować bez tego, w temperaturach, jakie towarzysza porze zimowej. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jest nam ciepło i nawet najmniejszy przeciąg w domu, powoduje, że od razu wszyscy wiedzą, że, w której jego części jest otwarte okno.

Mimo iż o ogrzewaniu musimy myśleć znacznie wcześniej to piec nie musi być kupowany tak szybko. Oczywiście, w momencie, kiedy będą już okna, drzwi i dach, to pasuje, żeby on był, ale wcześniej nie ma to sensu, ponieważ może się to skończyć kradzieżą. Kiedy już nadejdzie moment, kiedy musimy iść do sklepu i kupić nasz piec, to wcześniej musimy przemyśleć jego wybór. Nie powinniśmy wybierać na podstawie ceny, ponieważ, to nie ona jest wyznacznikiem tego, czy będzie to kocioł odpowiedni dla naszego domu. Dlatego, najpierw nieco powinniśmy się dowiedzieć, o tym, co zamierzamy zakupić. Bardzo istotne jest, aby podczas przeliczania kosztów, wziąć pod uwagę nie tylko cenę pieca, podłączenia go czy przetransportowania, ale także tego, ile wyniesie nas opał. Ta kwestia dotyczy szczególnie zimy. Wtedy właśnie idzie najwięcej opału, który trzeba przecież jesienią kupić. W lecie tez jest on niezbędny, ale nie są go potrzebne aż tak duże ilości.

Komfort w domu, czyli regulatory

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, bez względu na to, jaki kupimy piec, możemy sterować naszym ogrzewaniem. Dzięki temu, to nie my cały czas pilnujemy stałej temperatury, ale robi to za nas odpowiednio zaprogramowane urządzenie. Spotkać możemy zarówno regulatory pokojowe jak i pogodowe. Czym różni się jeden od drugiego? Przede wszystkim tym skąd pobiera informacje o temperaturze.

Regulatory pokojowe, analizują ciepło, jakie jest w pomieszczeniach i jeśli okaże się, że temperatura spadnie lub się podniesie, to zostanie ona z powrotem przywrócona do poprzedniego stanu, w którym powinna się znajdować, czyli tym ustalonym przez nas podczas programowania sprzętu. W przypadku regulatorów pogodowych, działa to na innej zasadzie. Mamy tu do czynienia z czujnikiem, który jest umieszczany na północnej ścianie domu, 2 -3 metry nad ziemią. To właśnie on, zbiera informacje o tym, jaka jest wartość temperatury na zewnątrz i na tej podstawie, ustala i reguluje temperaturę w środku pomieszczeń.