17 maja 2016 Udostępnij

Jakie ogrzewanie domu najbardziej się opłaca? Część2

Będą na etapie budowy domu, musimy wiedzieć, jakiego ogrzewania zamierzamy używać. Wszystko to, zależy od tego, co my wybierzemy. Jednak, musi to być przemyślana decyzja i nie być oparta na recenzjach znajomych, którzy ma mieć inne domy. Jeśli posłuchamy niesłusznych rad, to może się okazać, że zmarnujemy pieniądze, gdyż utrzymanie takiego pieca będzie naprawdę kosztowne w przypadku naszego budynku. W takim wypadku, a na pewno za kilka lat, zdecydujemy się na wymianie kotła na tańsze w eksploatacji, a to także są dodatkowe koszty. Aby ich sobie nie dodawać, to nie patrzmy też, tylko i wyłącznie na cenę.

To, co będzie decydowało o wyborze kotła powinny być preferencje orz rozmiar naszego domu. Wybieranie po cenie, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i mimo iż kocioł może być tani, to korzystanie z niego, czyli opał, już nie koniecznie. Dlatego, kupno trzeba bardzo dokładnie przemyśleć i brać podczas tego, pod uwagę wszelkie koszty, które są związane zarówno z kupnem piece, a także z jego eksploatacją. To wszystko dowiedziałeś się w poprzedni artykule, który miał Cię naprowadzić na kupno odpowiedniego kotła. Omówiliśmy także sposób ogrzewania gazem. Tym razem zajmiemy się inną kwestią.

Ogrzewanie paliwem stałym

Mimo iż nie wszyscy maja świadomość tego, to muszą wiedzieć, że węgiel to paliwo. Jest ono bardzo popularne, ponieważ korzystanie z niego jest bardzo tanie w porównanie do ogrzewania gazem. Nie jest to jednak przyjazne dla naszego środowiska, ponieważ podczas jego spalania, ogromne ilości zanieczyszczeń, dostają się do powietrza zatruwając go.

Mimo iż, teraz jest to najczęściej używany sposób ogrzewania, a opał ten jest bardzo często wykupywany, to jest to źródło, które niestety się kończy. Dlatego, podczas kupna trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że w przyszłości, będziemy musieli płacić potężne ceny za węgiel, gdyż nie będzie go zbyt dużo.

Aby ogrzać dom, używany jest węgiel kamienny najczęściej. Mamy jego przeróżne odmiany, które maj inna zawartość siarki czy popiołu, a także wielkość cząstek. W przypadku kotłów, które posiadają automatyczne podajniki paliwa, czyli są one tzw. resortowe używany jest węgiel groszek. Jest on nazywanym eko, ponieważ zawiera mniejsze ilości szkodliwych dla środowiska substancji. Biorąc pod uwagę fakt, ze mamy na rynku potężne ilości kotłów do wyboru, musimy wiedzieć, jaki rodzaj węgla jest odpowiedni do każdego. Opał dobieramy na podstawie wskazań producenta, które znajdziemy w dokumentacji technicznej sprzętu. Znajdziemy tam informacje odnoście typu, a także jakości paliwa, jakie powinno być w danym modelu wykorzystywane.