19 lutego 2024 Udostępnij

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym

​W Polsce coraz więcej inwestorów wybiera domy szkieletowe jako tańszą opcję dla tradycyjnych budynków. Na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić komfort mieszkańcom domu? Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest odpowiednio ogrzany dom szkieletowy. Idealne warunki do życia stworzy połączenie tego z odpowiednio zaprojektowanym systemem wentylacji oraz wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi. Dowiedz się, jaki system ogrzewania jest najlepszy dla domu szkieletowego!

Jaki system ogrzewania możemy zainstalować w domu szkieletowym?

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów szkieletowych ze względu na przystępne ceny i szybkość budowy. Inwestorzy mogą również skorzystać z elastyczności wykończenia wnętrz i zastosowania różnego rodzaju instalacji, np. grzewczej.

Najpopularniejsze systemy grzewcze w "kanadyjczykach" to elektryczne, gazowe i podłogowe. Z roku na rok na popularności zyskują także ekologiczne pompy ciepła oraz wysoce funkcjonalne folie grzewcze. Jaki system ogrzewania wybrać do domu szkieletowego? Większość dostępnych opcji sprawdzi się w praktyce. Ostateczną decyzję należy jednak podjąć po przeanalizowaniu każdej opcji. Aby upewnić się, że system grzewczy w domu z drewnianą konstrukcją jest skuteczny, należy najpierw rozważyć wielkość i parametry budynku, zapotrzebowanie cieplne, a także współczynnik przenikania ciepła ścian i okien. Czy domy szkieletowe są ciepłe? To zależy. Tego typu budynki można uznać za ciepłe, ale też słabo akumulują ciepło. Materiały, głównie drewno i płyty gipsowo-kartonowe, mają niską przewodność cieplną i pojemność cieplną.

Ogrzewanie podłogowe w domu szkieletowym - czy warto?

Ogrzewanie podłogowe jest odradzane ze względu na niską zdolność magazynowania ciepła przez materiały wykorzystywane do budowy domów szkieletowych. Sceptycy często podają wysoką bezwładność cieplną jako główny powód ich sprzeciwu wobec ogrzewania podłogowego. Wiedza teoretyczna nie zawsze przekłada się na praktyczne zastosowanie. Prawidłowo wykonane konstrukcje szkieletowe mogą zapewnić komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Można wybrać solidnego wykonawcę i bez obaw korzystać z elektrycznego lub wodnego ogrzewania podłogowego.

Specjalne sterowniki pozwalają regulować temperaturę w pomieszczeniach. Rozwiązanie to jest również bardzo oszczędne i pozwala na bardziej kreatywne zaprojektowanie domu, ponieważ grzejniki nie są wymagane. Ze względu na bezwładność cieplną, wymagane są oddzielne sterowniki dla każdego obiegu grzewczego. Utrzymanie stałej temperatury wewnątrz domu może być niemożliwe. Aby uniknąć nierównomiernego ogrzewania pomieszczeń, można zastosować radiatory wykonane z blachy aluminiowej.