17 maja 2016 Udostępnij

Sterowanie kotłem – wybór automatyki

Posiadając dom, który jest na razie na etapie budowy, z pewnością nie zapomniałeś o tak ważnej kwestii, jaka jest ogrzewanie. Ze względu na to, ze, jako ludzie, nie bardzo lubimy zimno, które doskwiera w zimie, chcemy, aby w naszych domach było ciepło i przytulnie. To właśnie w znacznym stopniu zapewnia nam instalacja grzewcza.

Na rynku, znajdziemy potężne ilości kotłów do wyboru. Bardzo ciężko zdecydować się na jeden konkretny. Aby nie zgubić się w zamieszaniu i ilości produktów, należy stopniowi wykluczać te, które z pewnością nie będą nam potrzebne. Najlepiej, więc, jeszcze zanim pójdziemy do sklepu, wszystko przemyśleć. Do dyspozycji mamy Internet, który nam powie, jakie są aktualnie ceny zarówno piecy jak i opału. Mimo iż, piec nie musi być wcale drogi to, może się okazać, że np. gaz do niego będzie dla nas za dużym wydatkiem. Dlatego, decydować się trzeba na rozwiązania, które w przyszłości nie będą nam naliczać dużych wydatków. Musimy, więc taki sprzęto posiadać, który będzie jak najbardziej oszczędny. Jednak w takiej sytuacji, jego cena rośnie. Aby pieniądze zaoszczędzić w przyszłości, to najpierw musimy włożyć pewną kwotę w nasze ogrzewanie. Tak jak kocioł może być drogi, który wybraliśmy, tak w przypadku opału może się okazać, ze wychodzi kosztowo całkiem dobrze. Oczywiście ceny nie traktujmy, jako wyznacznik, ale weźmy pod uwagę to, jakich rozmiarów jest nasz budynek, z czego został wykonany, a także, w jakim stopniu jest ocieplony. Każdy dom, który ma być oszczędny, powinien być bardzo dobrze ocieplony, aby nie uciekało nam z niego ciepło.

Instalacja w małym i dużym domu

O tym, jakie koszty nam wyjdą za ogrzewanie, będzie decydować w znacznym stopniu to, jaką automatykę posiadamy. W przypadku małego domu, nie potrzebujemy takiego samego urządzenia, jak do tego dużego. W takim wypadku sam sterownik pokojowy będzie wystarczający. Jego zadaniem jest mierzenie temperatury, która panuje w budynku. Jeśli zacznie ona spadać, to automatycznie uruchamia kocioł, a jeśli jest zbyt wysoka, to go wyłącza. Taki sterownik, umieszczamy w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, w którym mamy mniej więcej taka samą temperaturę jak w całym domu. To, na jakiej wysokości go umieścimy, zależ y tylko od nas, ponieważ to nam ma być wygodnie nim sterować. Pamiętaj jednak, żeby nie podłączać go w miejscu gdzie jest przeciąg lub mocno świeci słońce. Unikajmy również pobliża grzejników czy zasłaniania sterownika. 

Jeśli chodzi o duży dom, to znacznie lepiej sprawdzi się tam sterownik pogodowy. Na dużej powierzchni nie panuje ta sama temperatura, a więc ciężko byłoby zmaleć pomieszczenie reprezentatywne. Dlatego, to właśnie na zewnątrz jest umieszczany czujnik, który według pogody, reguluje ciepło w naszym domu.